Impressionistlik aed De Veenhoopis


Seekord siis väike aialugu. Kui tavaliselt on kunstniku nö. värvipalett aiakujundaja käes siis kirjeldatud aias on rollid tasakaalustunud ja taimedel on aia kujundamisel oma osa. 


Hollandis Frieslandi provintsis, De Veenhoop- i külas on aed, mille oleks justkui loodus ise kujundanud. Kui 2008 aastal kunstnik Ton der Linden ostis De- Veenhoopi küla äärealal oleva 3200 ruutmeetrise maalapi siis oli maja ümbritsetud heinamaast ja murualast ning neerukujulisest tiigist, mille kuju otsustas Ton säilitada. 


Et aed sulanduks paremini ümbritseva maastikuga plaanis Ton peenrad looduslähedaste koosluste sarnased, mis koosnevad püsililledest, kõrrelistest, sibullilledest, lühiealistest taimedest ja tuule kaitseks istutatud põõsastest. 


Peenarde kujundamisel on olnud olulised värvide ja kujude poolt tekitatud õhustik ja meeleolu. 


Kõrreliste vertikaalne liikuvus ja taimede sage omavaheline segunemine ning läbipaistvus tekitavad valguse ja liikuvuse mängu, kus taimed justkui elaksid. 


Selliste peenarde kujundamisel on olnud oluline osa katsetamistel. Ton kasutab klassikalise astmelise peenra asemel tihti peenra ees hoopis kõrgetest õhulistest taimedest kõrrelisi, ängelheinasid või kõrgeid odajate õisikutega taimi. 


Taimede paremaks segunemiseks on kasutatud väikeseõielisi taimi, nõnda sulanduvad värvilaigud omavahel ja lihtsam on tekitada märkamatuid värvide üleminekuid. 


Selline aed nõuab palju igapäevast tähelepanu, kuid aias toimetamine on Ton- i jaoks oluline tegevus. Kõik rohtsed taimed pakuvad silmailu kuni kevadeni siis nad tükeldatakse ja jäetakse multšina maha. Suurem osa taimedest või umbrohtudest, mis ei sobi Ton- i ideedega, eemaldatakse kevadel, nende seas ka seemnetega levivad taimed, mida on aias ohtralt.


Vähesel määral toimub ümberistutamine ja taimede eemaldamine terve kasvuperioodi. Sügisel taimi jagades ja ümber istutades tekivad uued kombinatsioonid ja lisatakse sibullilli.


Fotod: Gert Tabak


Eelmine
Kuidas sünnivad ideed aia kujundamisel
Järgmine
Aiaruumide psühholoogilised tüübid